داروسازي

اطلاعات دارویی

اين دارو که در کشور ما با توجه به وجود مارک فارماتون بر روي کپسول ها و در شيشه ها به نام “فارماتون” شناخته مي شود، يکي از محصولات مشهور شرکت فارماتون مي باشد. اين دارو به دليل فرم خاص دارويي، سوسپانسيون درون کپسول نرم، داراي فراهم...
ي زيستي بسيار خوبي است و جزو مقبولترين مولتي ويتامين ها در کشور است.

ژرياتريک فارماتون داراي چهار گروه ماده ي فعال است:

1- عصاره جينسنگ با غلظت بالا.

2- دي متيل آمينو اتانول بي تارتارات.

3- مواد دخيل در متابوليسم. (ويتامين ها، مواد معدني، عناصر کمياب)

4- مواد موثر در متابوليسم چربي ها که سبب برداشت يا کاهش ذخابر چربي کبد مي شوند. (کولين، اينوزيتول، لينولئيک اسيد)

ژرياتريک فارماتون به دليل مواد تشکيل دهنده ي آن در افراد ميانسال و جوانتر که به دليل فعاليتهاي بيش از اندازه فکري و بدني دچار استرس مي باشند، نيز مورد استفاده است.

جينسنگ (جينسينگ) داراي انواعي از پاناکسوزيدها و پاناگزاتريول و پاناگزاديول است. اين ترکيب داراي اثر محرک نسبي بر روي مغز و بدن مي باشد که باعث احساس افزايش تمرکز و احتمالا بهبود حافظه مي گردد.

به دليل وحود دي متيل آمينو اتانول بي تارتارات، ژرياتريک فارماتون يک ترکيب بهبود دهنده ي خلق و خوي بسيار ضعيف است.

در اين ترکيب دارويي حدود ۲۰ نوع ويتامين و ماده ي معدني مناسب براي بدن انسان وجود دارد که مي تواند کمبود ويتامين هاي ناشي از سو تغذيه يا سو جذب را برطرف نمايد.

منع مصرف و عوارض جانبي
با توجه به عدم وجود مستندات کافي در مورد مصرف جينسينگ و در متيل آمينو اتانول دي تارتارت در دوران حاملگي و شيردهي بهتر است در اين دوران استفاده نشود. همچنين مصرف اين دارو در کودکان توصيه نمي شود. در افراد ديابتيک با توجه به وجود ترکيبات گلوکوژن در اين دارو بايد، مصرف آن با احتياط صورت گيرد.

مقدارمصرف (دوزاژ)
ابتدا روزي دو کپسول، يکي همراه صبحانه و يکي همراه ناهار، براي دو تا سه هفته، بعد از اين مدت روزي يک کپسول همراه صبحانه مصرف مي شود.

توصيه هاي عمومي:
بهتر است کپسولها همراه با مقدار کمي از مايعات مصرف شوند. در صورتي که بلع کپسول مشکل است مي توان آن را برش داد و محتويات آن را همراه مقداري مربا يا عسل ميل نمود. مصرف اين دارو ساعت خاصي ندارد، در صورت فراموشي يک دوز آن دوز را حذف نماييد. اين دارو بايد در جاي خشک وخنک نگهداري شود.

___________________________________________________________

اطلاعات مهم در مورد قرص فارماتون:

1- بهترين زمان براي مصرف ويتامين و مکمل هاي معدني مانند فارمتون در هنگام صرف غذاست. اگر آنها را با شکم خالي مصرف کنيد، ممکن است بدنتان نتواند به خوبي آنرا جذب کند و دچار ناراحتي هاي معده شويد.

2- فارماتون داروي چاقي نيست. سوخت و ساز را بهبود مي بخشد و مثل همه مولتي ويتامين ها اشتها آور است.

3- فارماتون را مصرف نکنيد اگر:
-مشکلات کليوي داريد.
-مشکلاتي درافزايش جذب اهن داريد، مانند هموکروماتوزيس
-يا اگرسطح کلسيم ادرار يا خونتان بالا ست.
-يا اگر به مواد ساخته شده در اين دارو حساسيت داريد.
-اگر به سويا يا بادام زميني حساسيت داريد نبايد اين کپسول را مصرف کنيد.

4- مي توانيد روزي يک قرص مصرف نماييد که بهترين زمان آن را با توجه به عملکرد بدن خودتان انتخاب کنيد، مثلا اگر از صبح تا عصر مجبوريد کار کنيد و در اين زمان احساس خستگي مي کنيد صبح ها بعد ازصبحانه يک قرص مصرف نماييد (بهتر است با مقدار کمي آب مصرف شود).

.Tags:فارماتون مولتي ويتاميني که بهبود دهنده سوخت وساز بدن ميباشد
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم شهریور ۱۳۹۱ساعت 23:29  توسط فائزه  |